Water Footprint - det nye hit
Water footprint kan følge efter carbon footprint som det næste store hit på den internationale scene. Årsagen er klimaforandringer, regional vandmangel og generel øget fokus på virksomheders klimapåvirkning. Herhjemme er Novo Nordisk og Danisco i front.
Novo Nordisk og Danisco er to af de virksomheder, som frivilligt indberetter sit vandforbrug til den uafhængige internationale institution Carbon Discloure Project (CDP). De to virksomheder agerer dermed på samme måde som en række andre Internationalt orienterede virksomheder med stort vandforbrug.
I følge Dansk Vand- og Spildevandsforenings magasin danskVand har Novo Nordisk reduceret vandforbruget i produktionen siden 2007 med 37 procent samtidig med, at produktionen er øget. Danisco-koncernen har leveret en samlet vandbesparelse på 27 procent fra 2007 til 2009/10.
Anne Gadegaard, der er programdirektør for Global Triple Bottom Line Management i Novo Nordisk, siger til danskVand:
"Vi vurderer ikke water footprint som lige så vigtig som carbon footprint, fordi vi ikke internationalt har det helt store vandfrobrug. Men ikke desto mindre er et faldende vandforbrug en vigtig del af at have en klimavenlig profil".
Anne Gadegaard understeger, at et fuldstændigt water footprint i princippet indbefatter hele koncernens vandforbrug, men så langt er Novo Nordisk ikke nået endnu. Foreløbig har man tal for produktionsanlæggene, mens man endnu ikke har målt forbruget på for eksempel salgskontorer.
Water footprint er også et emne, der stadigt oftere dukker op i den danske vandbranche. I Københavns Energi er man foreløbig ikke i gang med at udregne et water footprint, men det er under overvejelse.
- UB