Vindstrøm og bæredygtighed er en god forretning

Flere og flere danske erhvervsvirksomheder vælger vindstrøm for aktivt at bidrage til nedbringelse af miljøbelastningen og samtidig signalere ansvarlighed og bæredygtighed. Det er samtidig en god forretning for alle parter.

Flere og flere erhvervsvirksomheder har erfaret, at det at vælge vindstrøm for aktivt at bidrage til nedbringelse af miljøbelastningen og samtidig signalere ansvarlighed og bæredygtighed er en god forretning for alle parter..

21.01.2014

CSR.dk

Flere og flere erhvervsvirksomheder har erfaret, at det at vælge vindstrøm for aktivt at bidrage til nedbringelse af miljøbelastningen og samtidig signalere ansvarlighed og bæredygtighed er en god forretning for alle parter.

En af de virksomheder, der har valgt Vindstrøm er KE Fibertec i Vejen, der er verdens største tekstilkanal-producent. KE Fibertec har valgt at få sin vindstrøm fra Trefor.

Fakta om Vindstrøm

  • Vindstrøm er miljørigtig strøm
  • Vindstrøm fra TREFOR Energi er certificeret
  • Valg af vindstrøm signalerer en grøn bevidsthed og en ansvarlig holdning til miljøet
  • Vindstrøm kræver ingen ændringer i installationen 

”Vindenergi er næste trin på bæredygtighedstrappen, og med Trefor har vi fundet en god samarbejdspartner, der kan levere certificeret vindstrøm til os. Vindstrøm giver god mening og hænger perfekt sammen med vores arbejde med bæredygtighed”, siger Carsten Jespersen, og fortsætter:

”Det er ansvarlighed og bæredygtige tanker, men det er også god forretning at vise miljøhensyn.”

Al den strøm, som KE Fibertec og KE Fibertec Væveri forbruger, kommer fra vindmøller og er dermed CO2 neutralt og skånsomt for miljøet.

Idealisme er også godt i forretningslivet
Det er langtfra kun produktionsvirksomheder, der kan se en idé og en god forretning i at vælge vindstrøm. Også Panorama Biograferne ved Lillebælt er skiftet til Trefor Vindstrøm, og det er der mere end en god grund til, hvis man spørger Lars Broen, der er indehaver og direktør.

Læs også: Danske virksomheder sætter selv vindmøllestandarden

”Vores biografer har mange store lyskilder, der belaster miljøet unødigt, hvis man ikke tænker sig om. Jeg vil gerne reducere biografernes miljøbelastning, og samtidig kan jeg godt lide tanken om vedvarende energi, så vindstrøm er det helt rigtige for os,” siger Lars Broen, der har biografer i både Middelfart og Fredericia.

”Kald mig bare idealist, men idealisme er også godt i forretningslivet. Det, man føler for som menneske, må efter min mening også gerne slå igennem i ens professionelle liv. Der skal helst være en sammenhæng”, siger Lars Broen, der har hængt Vindstrømcertifikaterne op i sine biografer.

- JDN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.05.2026Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor Danmark sætter fokus på det grønne valg på Madens Folkemøde 2026

08.05.2026CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

CSR.dk

Trænørder har fundet på en giftfri løsning til bygge- og anlæg

CSR.dk

Cirkulært byggeri: Flere penge til at få flere byggematerialer tilbage i kredsløb

BESTSELLER

Sponseret

BESTSELLER støtter naturfond med 19 millioner kroner

CSR.dk

Aalborg Portland vinder milliardkontrakt på CO₂-fangst

JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle