Team Rynkeby værner om det ukommercielle

Samfundsansvarlige projekter risikerer at drukne i succes og miste fokus på velgørenhed, hvis man ikke passer på. Det mener Team Rynkeby, som i 2011 indsamlede knapt ti millioner til kampen mod børnekræft.

På Facebook følger 2.300 mennesker Team Rynkeby med kommentarer og tilkendegivelser. I real life står folk i kø for at komme med på holdet. Foto: .

30.01.2012

CSR.dk

Knapt 3.000 mennesker står på venteliste for at få lov at cykle med Team Rynkeby til Paris i 2012. Interessen er dermed overvældende. Der er imidlertid kun plads til cirka 800, selvom antallet af hold i 2012 bliver udvidet fra13 til 17. Team Rynkeby er blevet en succes, som mange gerne vil være en del af - et CSR-foregangsprojekt, som andre virksomheder vil vide mere om.

På en lukket konference i det nye initiativ YouMe Shopping 2. februar er Jørn Falk fra Team Rynkeby en af oplægsholderne. Her videregiver erhvervsmagasinet CSR nogle af hans guldkorn. En af Falks væsentlige budskaber er, at der skal være overenstemmelse mellem
kerneprojektet i den sag, virksomheden vælger at støtte, og virksomhedens eget kerneprojekt.


Sundhed er det klare link

Rynkeby Foods udvikler og producerer frugtbaserede produkter som juice og saft, og projektet og virksomheden har sundhed som fælles omdrejningspunkt. Team Rynkeby indgår derfor også i Rynkeby Foods’ CSR-strategi med det ønske at øge interessen for cykelløb som motionsform og dermed sundhed hos både medarbejdere og det omgivende samfund. Sundhed er derfor et klart link mellem Rynkebys brand, selve begivenheden og Børnecancerfonden.

Må ikke blive kommercielt
Jørn Falk er senior brand marketingsmanager i Rynkeby Foods og selv involveret i Rynkeby Team. Når virksomheder skal beslutte, hvilke CSR-projekter, de vil involvere sig i, er det afgørende at finde et projekt, som passer til virksomhedens egen profil, pointerer Jørn Falk. Det er også vigtigt at adskille virksomheden kommercielle interesser og CSR-projektet. Jørn Falk understreger, at formålet med Team Rynkeby aldrig har været og aldrig må blive at sælge juice:
"Vi er halvhellige med, hvad vi tillader. Vi vil ikke ha' Team Rynkeby-cykler ud i butikkerne, og vi vil ikke acceptere omtale af Team Rynkeby i forbindelse med salg af vores juice. Bliver der en sammenblanding, kan vi jo ikke længere få nogle VIP til at stille op", siger Jørgen Falk.

Langtidsholdbart projekt
I sommeren 2011 begav 584 cykelryttere og 139 hjælpere fordelt på 11 danske og to svenske hold sig ud på den godt 1.200 km lange cykeltur fra Danmark til Paris for at samle penge ind til Børnecancerfonden i Danmark og Barncancerfonden i Sverige. Sommerens tur til Paris var projektets 10. i rækken. Team Rynkeby indsamlede i 2011 i alt 9,722 mio. kr. til kampen mod børnekræft. Det var en fordobling i forhold til året før.


Styrker korpsånd

Team Rynkeby har været med til at styrke sammenholdet og korpsånden i Rynkeby. De hundredvis af timer, som medarbejderne bruger i fællesskab i forbindelse med de ugentlige træninger og med indsamlingen til Børnecancerfonden og den svenske Barncancerfonden, er med til at mindske afstanden mellem medarbejderne – lige fra lageret til direktionsgangen. Den adm. direktør, Jørgen Dirksen har for eksempel selv taget turen til Paris syv gange. En konsekvens af projektet er, at flere medarbejdere også har forbedret deres sundhed og interesse for at motionere.

Rynkeby Foods er tilsluttet Global Compact.Team Rynkebys markedsføringsværdi blev i 2010 vurderet af en uafhængig ekspert til at være godt 10 mio. kr. værd. Det er dog ikke noget, Rynkeby selv er optaget af at måle. Læs også artiklen: "Det skal være nemt at gøre det gode".

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.05.2026NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

NG Nordic er blevet kåret af TIME som en af verdens »Mest effektfulde virksomheder 2026«

18.05.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Advanced Negotiation Techniques

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

CSR.dk

Overgangsalder bliver bedre med vejledning

CSR.dk

Klimarisiko er ikke fremtidens problem – det er nu

CSR.dk

80 nordiske selskaber frygter reformen af EU's kvotehandelssystem

CSR.dk

Forskning: Den sociale skævhed ved oversvømmelser er mål- og mærkbar

CSR.dk

SMV’er får hjælp til at udnytte AI til bæredygtige løsninger

CSR.dk

KLS PurePrint går foran på at forstå sin naturpåvirkning

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

26.05.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

27.05.2026

Sted

Odense