SMV’ernes ESG-rapportering – den gode værdikædedialog

I takt med EU’s nye Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD) og de øgede rapporteringskrav for oplysninger om bæredygtighed, står også små og mellemstore virksomheder over for nye udfordringer.

Selvom det i første omgang kun er de største virksomheder der bliver omfattet, så vil små og mellemstore virksomheder (SMV’er) også blive påvirket grundet lovgivningens øgede fokus på at afdække virksomhedernes væsentlige indvirkninger i hele værdikæden. Store og små virksomheders værdikædesamarbejde bliver altså en vigtig faktor. 

Vi tror på, at den gode dialog på tværs af værdikæden er nøglen til at kunne efterleve de kommende krav til virksomhedernes bæredygtighedsrapportering. SMV’er udgør rygraden af dansk erhvervsliv, og har et unikt kollektivt potentiale i at fremme virksomhedernes bæredygtige og ansvarlige forretningspraksis – både i egen forretning og i deres værdikæder.

Men hvordan griber man den gode værdikædedialog an? Netop det spørgsmål sætter vi fokus på, når vi sammen med FSR – danske revisorer den 27. september 2023 inviterer til SMV’ernes ESG-rapportering – den gode værdikædedialog!

Vær med, når vi samler SMV’er, større virksomheder, eksperter og interessenter til en inspirerende dag med fokus på den gode værdikædedialog og ESG-rapportering. Der vil blive delt erfaringer og diskuteret strategier, der kan hjælpe SMV’er med at navigere gennem kommende lovgivning og styrke deres bæredygtighedsindsats, selv med begrænset tid og ressourcer.

Som en del af programmet vil der være en break-out session, hvor du kan tilgå sessioner med et centralt tema inden for arbejdet med ESG-rapportering. 

Læs mere og tilmeld dig eventen

08.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

UNGA & Leaders Summit 2025

27.08.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

UN Global Compact Network Denmark opstarter nyt Think Lab med fokus på Living Wage

15.08.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Fordi inklusion, lighed og værdighed ikke er til forhandling

30.07.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

FN-værktøj skal styrke lige muligheder på arbejdspladsen

17.06.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Nyt nordisk program skal klæde virksomheder på til videnskabsbaserede klimamål

12.06.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Nyt nordisk program skal styrke virksomheders arbejde mod diskrimination