Ørsted indgår ny stor aftale om CO2-fjernelse med Microsoft

Mange flere virksomheder skal tænke i den retning, men behovet er større end frivillige investeringer fra den private sektor kan opfylde. Der er desuden fare for, at investeringer kan blive en politisk sovepude.

24.05.2024

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

I en ny aftale vil Ørsted over en tiårig periode sælge yderligere 1 million ton CO2-fjernelse til Microsoft fra Avedøreværket, som er en del af Ørsteds projekt til CO2-fangst og -lagring, ’Ørsted Kalundborg CO2 Hub’. Microsoft har tidligere indgået en aftale med Ørsted om at købe 2,67 millioner tons CO2-fjernelse fra Asnæsværket, og med den nye aftale ender den samlede aftalte volumen på 3,67 millioner tons CO2.

Ifølge FN's klimapanels seneste rapport er teknologier til biomassebaseret CO2-fangst og -lagring som denne afgørende for, at den globale opvarmning begrænses. Dette understreger vigtigheden af projekter som ’Ørsted Kalundborg CO2 Hub’, som kan bidrage til, at virksomheder som Microsoft når deres bæredygtighedsmål, og at de globale klimamål realiseres.

Business case i plus – ingen forskel i nationalt klimaregnskab

Det lyder godt. Men hvad mener klimaeksperterne? 

”Det er rigtig positivt at se, hvordan Microsoft går ind og støtter udvikling af nye teknologier til at fjerne CO2 fra atmosfæren, herunder I Danmark, hvor det også hjælper os til at nå vores nationale klimamål. I det her tilfælde ved at sørge for at business casen for Ørsteds projekt umiddelbart går i plus,” siger Tobias Johan Sørensen, senioranalytiker i den grønne tænketank Concito. 

Der er dog større tvivl om, hvorvidt den nye aftale bidrager til i hvert fald et af de etablerede kriterier for, at investeringer i klimakreditter har en reel effekt: at de bidrager med noget nyt. 

”I den specifikke transaktion, er det svært at se, hvilken additionalitet der er tale om. Projektet, pengene går til, er allerede undervejs og vil blive bygget uagtet. Samtidig ændrer Danmark ikke på sit mål om 70%-reduktion af drivhusgasser i 2030, hvilket betyder, at kreditsalget umiddelbart ikke fører til yderligere reduktioner af drivhusgasser i atmosfæren ift. hvis det ikke var sket,” forklarer Tobias Johan Sørensen. 

Flere virksomheder skal investere i at fjerne CO2

For Microsoft er kontrakten med Ørsted endnu et eksempel på en aftale om at fjerne CO2 i stor skala, der understøtter virksomhedens ambition om at være CO2-negativ i 2030. 

Aftalen indebærer, at Microsoft fra 2026 vil aftage 1 million ton CO2-fjernelse fra den halmfyrede blok på Avedøreværket. Kraftværket omdanner lokalt indkøbt halm, som er et restprodukt fra landbruget, til el og fjernvarme. Ved at fange CO2 fra biomassefyrede kraftvarmeværker og lagre det i undergrunden er det muligt ikke kun at reducere, men også at fjerne CO2 fra atmosfæren, da CO2 fra bæredygtig biomasse er en del af en naturlig biogen kulstofcyklus. Derved skabes negative udledninger.

Men er den slags aftaler kun relevant for virksomheder som Microsoft, som har forpligtet sig på historiske udledninger? Eller kan andre virksomheder med mere almindelige klimamål også have noget ud af at lave den slags investeringer?

”På sigt skal vi fjerne store mængder CO2 fra atmosfæren for at nå vores klimamål. Men teknologierne til dette er underfinansierede og har behov for støtte og udvikling, hvis de skal nå at virke i stor skala i tide,” siger Tobias Johan Sørensen. 

”Alle virksomheder med en seriøs tilgang til klimapolitik bør derfor overveje, om de skal støtte teknologier til at fjerne CO2 fra atmosfæren som tillæg til at reducere deres udledninger. Nogle virksomheder har store historiske udledninger, som de kan være med til at tage ansvar for, og andre har måske flotte profitter, som kan gøre gavn til et større formål end udbetaling til aktionærer,” fortsætter han.

Må ikke blive en politisk sovepude

Samarbejdet mellem Ørsted og Microsoft vil spille en afgørende rolle i udviklingen af ’Ørsted Kalundborg CO2 Hub’, da biomassebaseret CO2-fangst og -lagring stadig befinder sig på et tidligt udviklingsstadie. Selvom projektet blev tildelt støtte fra Energistyrelsen, var indtægter fra salg af CO2-kreditter medregnet i investeringsbeslutningen og derefter også i det tilbud, der blev indsendt via den danske støtteordning, hvor der blev lagt stor vægt på konkurrencedygtige bud med den laveste støtte pr. ton.

Det minder umiddelbart en del om den model, Ørsted brugte, da de begyndte at bygge havvindmølleparker. Hvor typiske virksomheder forpligtede sig til at aftage et produkt, som Ørsted så kan bygge infrastruktur til at producere. Det er udgaver af samme model, man i disse år ser med aftaler om produktion af nye fly- og skibsbrændsler. 

Det gode ved den type aftaler er, at man får delt risikoen for store investeringer i nye produktion og infrastruktur op på flere parter, hvilket gør det muligt overhovedet at gennemføre projekterne. I den nuværende klimakritiske situation er fænomenet dog ikke uden faldgruber.  

”Vi kan godt være nervøse for, at lande som Danmark bliver lullet i søvn med forhåbninger om, at det her frivillige marked for klimakreditter går ind og finansierer opfyldelsen af vores klimamål.  Udover nogle store beløb fra Microsoft aner vi ikke om det her marked vil levere tilstrækkelig finansiering til at få flere store projekter udover rampen i bl.a. Danmark. Det samme gælder i vores nabolande, hvor vi også hører om stigende optimisme omkring, at tech-giganterne nok skal komme og finansiere projekter og negative udledninger,” fortæller Tobias Johan Sørensen. 

”Det vil være mere sikkert for Danmark og andre lande at satse på at tilvejebringe tilstrækkelig finansiering til at dække de omkostninger, der er ved at skalere de her teknologier, og løbende vurdere realismen I, hvor meget finansieringen kan dække med det omkostningsbillede, som vi ser ind i. På den måde undgår vi at overvurdere potentialet og teknologiernes bidrag til opfyldelse af vores klimamål,” afslutter han.  

Fakta om ’Ørsted Kalundborg CO2 Hub’

  • I maj 2023 blev Ørsteds projekt til CO2-fangst og -lagring, ’Ørsted Kalundborg CO2 Hub’, tildelt en 20-årig kontrakt af Energistyrelsen. 
  • Ørsted vil etablere CO2-fangst på det træflisfyrede Asnæsværket i Kalundborg og på Avedøreværkets halmfyrede kedelanlæg i Storkøbenhavn. 
  • Ørsted vil årligt opsamle 150.000 tons biogen CO2 fra den halmfyrede blok på Avedøreværket. Den biogene CO2 skal i første omgang transporteres med lastbil til Asnæsværket, indtil der kan etableres en forbedret CO2-infrastruktur. 
  • Den halmfyrede blok på Avedøreværket omdanner lokalt indkøbt halm til el og fjernvarme. Halmen er et restprodukt fra landbruget. 
  • Ørsted vil årligt opsamle 280.000 tons biogen CO2 fra Asnæsværkets træflisfyrede blok. Asnæsværket kommer også til at fungere som CO2-hub med ansvar for håndtering og transport af biogen CO2 fra både Avedøreværket og Asnæsværket til Northern Lights’ lagringsreservoir i den norske del af Nordsøen. 
  • Asnæsværkets træflisfyrede blok omdanner træflis, som primært stammer fra de baltiske lande, til el, fjernvarme og procesdamp til den lokale industri. Træflisen kommer fra bæredygtigt forvaltede produktionsskove og består af overskudstræ fra savværker eller restprodukter fra tynding eller fra skæve træer.

Bureau Veritas

Sponseret

Webinar: Ny ISO-standard skal hjælpe fødevarevirksomheder med at reducere madspild

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Klimakompensation og offsets

Der er ingen vej uden om metoder til at fjerne og lagre CO2, hvis klimamål på alle niveauer skal nås. CSR.dk undersøger, hvad klimakompensation egentlig er, hvor der skal sættes ind for at få et marked ud af det, og hvordan virksomheder skal orientere sig i brugen af de forskellige produkter. 

Relateret indhold

16.10.2025CSR.dk

Containerrederierne lover grønnere sejlads mens CO2-udledningerne slår rekord

14.10.2025CSR.dk

Forskere advarer om globale klimavendepunkter men ser også nye muligheder

14.10.2025CSR.dk

Tøjbjerge vokser: Ubrugt fast fashion fra Kina fylder danske genbrugspladser

14.10.2025Alexandra Instituttet

Sponseret

Fra grønne fingre til grønne strategier

13.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Vidensdeling på tværs af grænser

09.10.2025CSR.dk

Norwegian vinder udbud om grøn indenrigsrute: Skal flyve på mindst 40 procent bæredygtigt brændstof

09.10.2025CSR.dk

Affaldsvirksomhed på Mors får skarp kritik og flere påbud for ulovlig affaldshåndtering

08.10.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Facilities Mgt leverer på Bæredygtighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Scope 3 Strategy: Regulations, Reporting, and Target Setting

Join our upcoming 2025 Webinar Series: As the first webinar in the series, this session will help participants to understand what the latest regulations and requirements mean for their approach to Scope 3 over the short, medium, and long term. Insights from influential bodies, in addition to business case studies, will demonstrate how aligning with the needs of these key stakeholders can justify investment into more effective data collection, stronger collaboration within value chains, and greater transparency in reporting.

Dato

16.10.2025

Tid

15:00

Sted

Online

JUC SERVICE ApS
Kursus
Sorghåndtering på arbejdspladsen

Dette kursus giver dig konkrete værktøjer til at håndtere sorg i arbejdslivet – både som leder og kollega.

Dato

20.10.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

21.10.2025

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

21.10.2025

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtig virksomhedsudvikling

På dette kursus arbejder vi med integration af bæredygtighed i virksomheders strategi og målsætning, værdikæder og miljøledelsessystemer.

Dato

21.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

PwC Danmark
Webinar
Product Carbon Footprints – Turning Data into a Market Advantage

Understanding the carbon footprint of individual products is essential for companies seeking to meet customer expectations, improve transparency, and make informed strategic choices.

Dato

21.10.2025

Tid

09:00

Sted

Online