Ny podcast: Chokolade med samvittighed
Hvorfor skal det være så svært komme børnearbejde til livs? Og hvad gør Toms for at forbedre kakaobøndernes forhold i Afrika? Ny podcast fra Humankind.
For nylig sendte DR1 dokumentaren "Lyssky Chokolade". Den viste, at problemerne med børnearbejde i den vestafrikanske kakaoindustri langt fra er løst. Derfor er Claes Amundsen fra Humankind taget til Ballerup for at tale med Lars Hørlyck Christensen, som blandt andet står i spidsen for Toms Gruppens arbejde med samfundsansvar.
Desuden medvirker Red Barnets CSR-konsulent Camilla Lerberg og en forbruger, der blev så påvirket af dokumentaren, at hun skrev på Toms Facebook-side.
Hvad er op og ned i spørgsmålet om børnearbejde og det chokolade, som hver dansker spiser 8 kg af om året? Lyt til podcasten på http://humankind.dk/nyheder/podcast.aspx (varighed: 15 minutter).
- her kan du også abonnere på alle podcasts fra Humankind.