Workshop
Kom godt i gang med klimaregnskabet
Er I i tvivl om, hvor I skal starte med klimaregnskabet? Kom med til workshop, og få styr på de første skridt, hvilke data I skal bruge, og hvordan I kommer godt i gang med klimaregnskabet i jeres virksomhed.
Foto: DI Vestsjælland
Den 6. oktober afholder Klimaklar workshop hos Kalundborgegnens Erhvervsråd, hvor vi hjælper virksomheder med at tage de første skridt i arbejdet med klimaregnskabet. Alle virksomheder er velkomne - uanset hvor I kommer fra.
Pernille Wissing Madsen, klimarådgiver i Klimaklar, guider jer gennem processen - fra metode og dataindsamling til arbejdet i Klimakompasset. Undervejs veksler vi mellem korte oplæg og praktiske øvelser, så I får mulighed for at arbejde med jeres egen virksomhed og egne data.
Workshoppen er for virksomheder, der endnu ikke har lavet et klimaregnskab, eller som kun har begrænset erfaring med det.
Målet er, at I går derfra med bedre styr på, hvilke data I skal bruge, hvordan I griber arbejdet an - og hvad jeres næste skridt er.
Vil I vide mere om, hvordan Klimaklar kan hjælpe jeres virksomhed med klimaarbejdet? Læs mere om Klimaklar her.
Pernille Wissing Madsen, klimarådgiver i Klimaklar, Dansk Industri. Foto: Klimaklar
