Konference
Dakofa Årskonference - Sammen om den cirkulære omstilling
En konference for alle der arbejder med cirkulær omstilling
Foto: Dakofa
I en verden i hastig forandring tager Dakofas Årskonference 2025 den cirkulære omstilling op i et nyt, strategisk perspektiv. Med udgangspunkt i både EU's dagsordener, teknologiske muligheder og dansk forbrugeradfærd spørger vi: Hvordan accelererer vi sammen den cirkulære omstilling?
Christina Boutrup, Kina-ekspert, journalist og forfatter, åbner konferencen med et aktuelt blik på verdens største CO₂-udleder, som samtidig er verdens største investor i vedvarende energi. Hun giver os et skarpt indblik i Kinas grønne ambitioner og stiller spørgsmålet: Hvad kan Danmark lære – og hvordan navigerer vi som lille land i global konkurrence med en teknologisk stormagt?
Nina Espegård Hassel, vicedirektør i Miljøstyrelsen, sætter herefter fokus på Danmarks prioriteter op til det danske EU-formandskab og den kommende Circular Economy Act. Vi dykker ned i, hvordan Danmark kan bidrage til at sikre adgang til kritiske råstoffer og udvikle fremtidens rammer for en cirkulær økonomi.
Derefter følger en række korte virksomhedspræsentationer, hvor danske teknologier og løsninger inden for sortering, genanvendelse og data bliver præsenteret. Vi ser på, hvordan de kan skaleres – og hvordan vi med offentlige udbud, partnerskaber og økonomiske incitamenter kan fremme storskala-udrulning og eksport. Debatterne samler aktører fra både den offentlige og den private sektor.
Eftermiddagen sætter fokus på genbrug, genfremstilling og reparation: Hvordan får vi etableret retursystemer, standarder og logistik, som sikrer både kvantitet, kvalitet og forretning?
Mod slutningen retter vi blikket mod borgerne. Andreas Maaløe Jespersen fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen præsenterer de nyeste data om danskernes faktiske forbrugsvaner, og Anne Glad, livsstilsekspert, stiller skarpt på den bæredygtige forbruger: Hvad siger vi – og hvad gør vi?
Dagen efter har vi 4 besigtigelsesture:
Tur 1: Byggematerialer
Tur 2: Djursland
Tur 3: Bioøkonomi
Tur 4: Borgernes genbrug
Deltag i DAKOFAs ÅRSKONFERENCE 2025 og bliv klogere på, hvordan vi kommer videre i den cirkulære omstilling samtidig med, at du kan netværke og bidrage med din viden og dine erfaringer.