Food cold-chain
01.08.2019CSR.dk
’Food cold-chain’-fokus forbedrer forholdene for indiske landmænd, men fokusset skævvrider
Mange indiske landmænd har været holdt tilbage fra de større markeder på grund af manglende kølekapacitet til deres produkter. Derfor har den indiske regering udarbejdet en ambitiøs cold-chain-plan. Der er bare det men, at den overser de små landmænd med få midler.
Erhvervsakademi Aarhus
Underviser inden for bæredygtighed og grøn omstilling
Erhvervsakademi Aarhus søger en ny kollega til undervisning på vores kurser og efter-/videreuddannelser indenfor virksomhedernes grønne omstilling og bæredygtighed. Jobstart er 1. marts.
Område
Midtjylland
Ansøgningsfrist
31.12.2023
Miljømærkning Danmark
Kommunikationskonsulent med fokus på forbrugere og presse til Miljømærkning Danmark
Synes du, der er brug for at sætte tempoet op på den grønne omstilling, og vil du gerne bidrage? Kan du komme ud over rampen med at tilpasse sprog og budskaber til de mange forskellige forbrugermålgrupper og -kanaler? Og er du klar til at opsøge og servere gode historier til medierne? Så er det måske dig, vi søger.
Område
Hovedstaden
Ansøgningsfrist
07.12.2023
Etisk Handel Danmark
Praktikant
Vil du være med til at sætte fart på den grønne og ansvarlige omstilling? Så er det nu vi søger praktikanter til forårssemesteret 2024.
Område
Hovedstaden
Ansøgningsfrist
31.12.2023
Viegand Maagøe
Studentermedhjælper med interesse og kompetencer inden for livscyklusanalyser
Interesserer du dig for livscyklusanalyser (LCA) og andre miljøanalyser, og vil du gerne udbygge din viden om, hvordan de bruges i praksis? Så er det dig, vi leder efter! Viegand Maagøe søger en studerende, der er i gang med en relevant videregående uddannelse inden for Miljøteknologi eller lign., og som brænder for at arbejde med grøn omstilling, cirkulær økonomi, livscyklusanalyser og bæredygtighed.
Område
Hele landet
Ansøgningsfrist
30.12.2023
Udgiver
Copyright 2023