ESG-rapportering - måske ikke et krav til din virksomhed, men hvad siger kunderne og banken?

Du har fået opgaven, men mangler viden, praktiske værktøjer og en strategi for at komme i gang. Praksisnær og anvendelig undervisning hjælper dig sikkert i gang på 7 dage.

Lektor Sanne Østergaard Nielsen er underviser sammen med Mia Walde, Director BDO Advisory. Foto: Anker Nørlund Christensen

ESG-rapportering – måske ikke et krav endnu for din virksomhed, men kunderne og banken er i stigende grad begyndt at efterspørge mere ESG-dokumentation fra jer. 

Faktisk har I også talt om at blive mere bæredygtige i virksomheden. Måske er du endda en af dem der har fået opgaven, men mangler konkret viden, praktiske værktøjer og en strategi for at komme i gang. 

Derfor har vi skræddersyet forløbet ”ESG-rapportering for praktikere” lige netop til dig. 

Sammen med rådgivnings- og revisionsvirksomheden BDO har vi koblet de to akademifag ’Bæredygtig forretningsforståelse’, som giver dig al nødvendig baggrundsviden, og ’ESG-rapportering’, som gør dig i stand til at kortlægge og arbejde med virksomhedens ESG-rapportering. 

Tilsammen et sammenhængende 7 dages forløb over 14 uger inkl. 2 eksamener, så du også får papir på dine nye kompetencer og med det samme er klar til at omsætte det til konkret handling i din virksomhed. Som vi siger; “Lær i dag - brug i morgen”.

Det er igen de dygtige og erfarne undervisere Mia Walde, BDO og og Sanne Østergaard Nielsen, Erhvervsakademi Aarhus der sikkert tager dig gennem forløbet, og vi kan godt garantere, at du vil opleve et praksisnært og meget anvendeligt kursus. 

Første hold på forløbet blev færdige i denne uge - alle med flotte resultater - og deres generelle tilbagemeldinger var samstemmende, at udbyttet af uddannelsen virkelig er anvendeligt i praksis hjemme i virksomheden og at de er godt i gang med arbejdet.      

Erhvervsakademi Aarhus er et af landets største erhvervsakademier og samtidige den største udbyder af kompetencegivende videreuddannelse indenfor bæredygtighed og grøn omstilling.

BDO er en af markedslederne inden for rådgivnings, revisions- og serviceydelser til mindre og mellemstore virksomheder samt til den offentlige sektor.

Hold 2 på forløbet ESG-rapportering for praktikere starter 19. august og tilmeldingen er åben på eaaa.dk/BDO.  

… og hvis du er i målgruppen, så er der stadig mulighed for at søge omstillingsfonden om kr. 10.000 i tilskud til dækning af deltagergebyret.     

06.06.2025Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

ESG-rapportering - måske ikke et krav til din virksomhed, men hvad siger kunderne og banken?

27.03.2025Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Gratis konference hjælper virksomheder fra grønne ambitioner til handling

30.08.2024Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Den grønne omstilling kræver en ny type forretningsforståelse: "Uden viden kommer vi ingen vegne"

22.01.2024Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Ny efteruddannelse skal klæde virksomheder på til at opnå en B Corp-certificering

08.11.2023Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Kickstart din virksomheds grønne omstilling i Aarhus

02.11.2023Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Bliv uddannet i grøn omstilling i praksis på 3 måneder i Aarhus