Copenhagen Infrastructure Partners (CIP)
15.05.2019PensionDanmark
Sponseret
PensionDanmark investerer 1,7 mia. kr. i grøn energiinfrastruktur i nye vækstøkonomier
PensionDanmark har givet tilsagn på 250 mio. USD til Copenhagen Infrastruc-ture Partners New Markets Fund. Den nye fond skal investere i vedvarende energiinfrastruktur i vækstøkonomierne Latinamerika og Asien og har fået et samlet tilsagn på 700 mio. USD i first close.
Etisk Handel Danmark
Vi søger en engageret rådgiver med erfaring i ESG & bæredygtighed
Etisk Handel Danmark er den danske platform for bæredygtige værdikæder. Som forening samler vi de vigtigste aktører i Danmark for at styrke samarbejdet om bæredygtig udvikling gennem mere ansvarlig handel, produktion og forbrug.
Område
Hovedstaden
Ansøgningsfrist
03.05.2025
FSR - danske revisorer
Konsulent til ESG- og bæredygtighedsområdet
Brænder du for at arbejde med den grønne omstilling? Vil du være med til at hjælpe revisorerne i deres arbejde med at skabe tillid og transparens omkring virksomhedernes arbejde med bæredygtighed? Og har du mod på at drive vores faglige udvikling og understøttelse af vores medlemmers arbejde inden for ESG og bæredygtighedsrapportering?
Område
Hovedstaden
Ansøgningsfrist
10.05.2025
Udgiver
Copyright 2023