Vidensdeling på tværs af grænser

Schweiziske blomsterdekoratørelever besøgte Lübech Living for at lære om bæredygtigt design og cirkulære materialer.

Foto: Lübech Living

I sidste uge bød Lübech Living velkommen til en gruppe blomsterdekoratørelever fra Schweiz. Besøget var en del af elevernes studietur med fokus på design i interiør- og blomsterbranchen.

Under besøget fik eleverne et indblik i historien bag OOhh Collection og Lübech Livings arbejde med cirkulære materialer, genanvendelse og social ansvarlighed. De engagerede sig med stor nysgerrighed og stillede mange inspirerende spørgsmål om, hvordan bæredygtige principper kan integreres i fremtidens blomsterbutikker.

Hos Lübech Living er vidensdeling en vigtig del af arbejdet for en mere bæredygtig branche. At inspirere kommende fagfolk, både i Danmark og internationalt, er med til at skabe forandring og sprede viden om, hvordan æstetik og ansvarlighed kan gå hånd i hånd. Vi ser det som vores ansvar at være med til og dele den viden vi har oparbejdet gennem de sidste 16 år omkring ansvarlig produktion og social ansvarlighed.

Søren Lübech, Founder & Sales Director, fortæller:

Jo mere viden vi deler, jo hurtigere kan vi sammen skabe en grønnere og mere ansvarlig interiørverden.

20.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Den nye OOhh Jug forener funktion, ansvarlighed og æstetik

16.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Blossom - Når blomster møder kreativ styling

14.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Nye OOhh fuglehuse - skabt med respekt for naturen

12.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Påsken 2026 står i ansvarlighedens tegn

Ny udendørs-potte fra OOhh inspireret af naturen

08.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

06.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh gentænker en designklassiker i Zero Waste-materiale