Schneider Electric anerkendt som nr. 1 inden for liquid cooling

Data Centre Magazine fremhæver Schneider Electric som frontløber inden for energieffektiv køling efter opkøbet af Motivair.

Foto: Schneider Electric

Schneider Electric er netop blevet udnævnt som nummer ét på Data Centre Magazine’s Top 10-liste over de førende virksomheder inden for liquid cooling-teknologi. 

Placeringen skyldes blandt andet virksomhedens opkøb af Motivair – en strategisk tilføjelse, der har styrket Schneider Electrics position og ekspertise inden for effektiv og energieffektiv køling af datacentre.

Udvælgelsen anerkender Schneider Electrics indsats i en branche, hvor kravene til skalerbar, pålidelig og energieffektiv infrastruktur er i konstant udvikling.

Virksomheden tilbyder i dag nogle af markedets mest avancerede køleløsninger, som hjælper datacentre med at reducere energiforbrug og optimere driftsstabilitet.

Læs mere her

Vil du modtage nyheder fra Schneider Electric direkte i din indbakke? Skriv dig op til vores nyhedsbrev

 

22.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Fra kompleksitet til enkelhed: Motorstyring bliver nemmere med Easy TeSys-serien.

19.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Ny rapport: Forældede automationssystemer koster industrivirksomheder dyrt

17.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Fra hotel til moderne boliger – med Merten M-Pure europamateriel

20.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Velkommen til podcasten The Great Switch

17.11.2025Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Hold dig et skridt foran med vores TechTalks

12.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Når rådgiver og leverandør spiller på samme hold – ikke hver sin banehalvdel