De første standarder for det digitale produktpas er klar

Seks nye standarder gør det muligt at arbejde med fælles produktdata på tværs af Europa og understøtter udviklingen af datadrevne forretninger.

Foto: Dansk Standard

Når et produkt sælges i Europa, skal forbrugere, virksomheder og myndigheder kunne stole på oplysninger om, hvad produktet består af, hvor det kommer fra, og hvordan det kan bruges, repareres og genanvendes. I dag er den viden ofte spredt på tværs af systemer, dokumenter og aktører – eller slet ikke tilgængelig.
 

Det er netop det, det digitale produktpas skal ændre.
 

- Det digitale produktpas skal gøre det muligt at stole på information om produkter i Europa. I dag er produktdata ofte spredt, uensartede eller utilgængelige. Med fælles standarder skaber vi ét pålideligt fundament, hvor oplysninger om produkter kan deles, forstås og bruges på tværs af hele værdikæden, siger Merete Skov Pedersen, Director & Co-founder i MiCollect og forperson for Dansk Standards udvalg, der arbejder med det digitale produktpas.
 

For at de digitale produktpas kan skabe fundamentet for en fælles europæisk infrastruktur for produktdata, som både understøtter EU lovgivningen og åbner for nye forretningsmuligheder, er der udviklet seks nye standarder. 


Danmark har sat et tydeligt aftryk på den europæiske infrastruktur

Danske virksomheder, myndigheder og interesseorganisationer har spillet en aktiv rolle i udviklingen af de første standarder for det digitale produktpas. 

- Vores danske udvalg har været stærkt engageret i arbejdet med at udvikle standarderne – og netop det engagement har været afgørende for, at vi får løsninger, der kan fungere i praksis og understøtte danske virksomheders arbejde med det digitale produktpas, fortæller Bjørn Nørrekjær Hvidtfeldt, der er fagleder for digitalisering i Dansk Standard. 


Standarder udgør rygraden

De seks nye standarder, som fastlægger de grundlæggende tekniske rammer for det digitale produktpas er:

Yderligere to standarder om adgangsrettigheder og autentificering forventes offentliggjort senere på året. Når alle otte standarder er på plads, vil fundamentet for det digitale produktpas i Europa være fastlagt. 
 

Adgang til dataene varierer

Infrastrukturen er opbygget, så ikke alle aktører har adgang til alle data. Fortrolige oplysninger kan for eksempel være forbeholdt virksomheder, myndigheder og told, mens andre aktører får adgang til netop de data, der er nødvendige for deres rolle.

En reparatør kan fx få indsigt i materialer og sammensætning for at kunne udføre en korrekt reparation – og samtidig opdatere produktpasset, hvis en komponent udskiftes. Dermed bliver det digitale produktpas en aktiv og integreret del af produktets livscyklus.
 

Kom godt i gang

Guide

Dansk Standard lancerede allerede tidligere i år en guide, der skal hjælpe virksomheder med at forberede sig på de kommende dokumentationskrav til produkter, der bliver en realitet med udrulningen af det digitale produktpas. Guiden henvender sig primært til virksomheder, der udvikler eller leverer produkter, som bliver omfattet af Ecodesign-forordningen og DPP. Derudover er den relevant for interessenter som erhvervsfremmeaktører, brancheorganisationer, myndigheder og videninstitutioner, der ønsker indsigt i det digitale produktpas og dets anvendelse.  
 

Du finder guiden her: https://www.ds.dk/da/download/ds-haefte-67-2026  
 

Endagskursus

Bliv klar til det digitale produktpas: Fra regulatorisk krav til ny praksis

Få overblik over det digitale produktpas, herunder krav, standarder og dataarkitektur — og få en konkret ramme og værktøjer til at identificere næste skridt i din organisation.

Se kurset her: https://www.ds.dk/da/ydelser/kurser/bliv-klar-til-det-digitale-produktpas 

10.06.2026Dansk Standard

Sponseret

De første standarder for det digitale produktpas er klar

03.06.2026Dansk Standard

Sponseret

DS Bæredygtighedsdag sætter trivsel på dagsordenen

20.05.2026Dansk Standard

Sponseret

Er din virksomhed klar til energiledelse inden 1. august 2026?

04.05.2026Dansk Standard

Sponseret

Arbejdspladser med fokus på neurodiversitet styrker forretningen

04.05.2026Dansk Standard

Sponseret

Overgangsalderen skal være et naturligt samtaleemne på arbejdspladsen

06.01.2026Dansk Standard

Sponseret

Det danske EU-formandskab bæredygtighedscertificeret – igen