Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

I en tid hvor virksomheders arbejde med mangfoldighed er under pres, vil Dansk Erhverv med nyt partnerskab afpolarisere området.

Som en del af partnerskabet, bliver Dansk Erhverv vært for den årlige WorkProud-konference i 2027.

“Arbejdet med diversitet og inklusion er helt centralt for rigtigt mange danske virksomheder, fordi alle arbejdspladser har en interesse i at tiltrække og fastholde talenter. Desværre er det arbejde sat under pres i verden omkring os, og der er sket en stigende polarisering på området,” siger Rasmus Brygger, underdirektør i Dansk Erhverv. 

Dansk Erhverv har på denne baggrund indgået et partnerskab med Copenhagen Pride. Som en del af dette partnerskab, bliver Dansk Erhverv vært for den årlige WorkProud-konference i 2027. Konferencen samler virksomheder og organisationer, der ønsker viden og inspiration til inklusion af LGBT+-personer på arbejdspladser. 

“Vi har i Dansk Erhverv indgået partnerskab med Copenhagen Pride med ét altoverskyggende formål: At bidrage til at afpolarisere arbejdet med diversitet. Det er ikke en politisk position at arbejde for mangfoldige arbejdspladser – det er et grundvilkår i et moderne arbejdsmarked og samfund,” siger Rasmus Brygger. 

Tilbage til sagens kerne 

De sidste par år har der været usikkerhed omkring rammerne for Copenhagen Pride. I den forbindelse har Dansk Erhverv været i tæt dialog med foreningen om, hvilke krav og forventninger der stilles til samarbejdspartnere.  

“Vi er blevet betrygget i, at Copenhagen Pride er vendt tilbage til deres kerneopgave: At hylde mangfoldigheden. Det er en sag, vi som erhvervsorganisation gerne vil bakke op om. Det er vigtigt, at vi fortsat har en stærk opbakning til mangfoldighed i Danmark,” siger Rasmus Brygger.

01.05.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Tænketanken EQUALIS

23.04.2026Dansk Erhverv

Sponseret

5 simple principper: Sådan skaber Carl Ras en attraktiv arbejdsplads gennem diversitet og inklusion

14.04.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

10.04.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Status på DEI efter Trumps første år: Dét skal din virksomhed vide

07.04.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Status på EU-taksonomien: Dét skal du holde øje med

30.03.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Nyt webinar giver overblik over EU’s Omnibus-aftale for bæredygtighedsrapportering