WWF: Ny sojamelding fra landbruget er ynkelig

Verdensnaturfonden, WWF, og Danmarks Naturfredsningsforening, DN, finder det pinligt, at det danske fødevareerhverv kun vil stille krav om, at tre-fire procent af de sojabønner, Danmark importerer, skal certificeres.

"Det er ikke godt nok kun at kræve, st tre-fire procent af sojabønnerne skal produceres bæredygtigt, siger Gitte Seeberg, WWF. Foto: WWF.

15.04.2013

CSR.dk

Det danske fødevareerhverv og Søren Gade fra Landbrug & Fødevarer er slet ikke ambitiøse nok, når de kun stiller krav om, at tre-fire procent af de importerede sojabønner fra Sydamerika skal være certificerede.

Det mener Gitte Seeberg fra Verdensnaturfonden, WWF. Hun bakkes op af Danmarks Naturfredningsforening. I sidste uge afslørede en rapport fra Nationalt Center for Fødevarer og Jordbrug ved Aarhus Universitet, at produktionen i Sydamerika af de sojabønner, vi bruger til dyrefoder i Danmark, skader miljøet, naturen og menneskers sundhed.

Læs også: Søren Gade vil have bæredygtig produktion

Pinligt og utilstrækkeligt
Landbrug & Fødevarer meldte med det samme ud, at erhvervet nu vil stille krav til producenter og leverandører om bæredygtig produktion. Det fik generalsekretær Gitte Seeberg, WWF, til at rose erhvervet, men da hun blev opmærksom på, at der i første omgang kun er tale om krav til tre-fire procent  af produktionen, udtalte hun sin skuffelse til DR Viden:

"Man får alt andet lige en oplevelse af, at landbruget har haft behov for at komme med en hurtig udmelding som følge af en tilnærmelse fra pressen".

"I rapporten fra Aarhus Universitet bliver det jo igen klart bevist, at der er massive problemer - herunder med skovrydning - forbundet med produktion af ikke-certificeret soja. Desværre kan Landbrug og Fødevarers udmelding ikke betegnes som andet end pinlig, utilstrækkeligt og skuffende", siger Gitte Seeberg.

Et areal svarende til Langeland
Landbrugspolitisk medarbejder i DN, Thyge Nygaard, siger til DR:
"Det, vi hører, er, at landbruget kun vil købe certificeret soja fra et areal svarende til Langeland. Det er helt utilstrækkeligt, når vi importerer soja fra et areal svarende til Sjælland. Og jeg tror ikke den danske forbruger vil synes, at det er i orden at sige, at sojaen nu er bæredygtig, når det kun er 3-4 procent, som er certificeret".

 

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.06.2026Fristads Kansas

Sponseret

Fristads bidrager til gennembrud inden for antimonfri flammehæmmende fibre

15.06.2026DTU

Sponseret

Building Sustainable Leadership: Simon Kofod-Svendsen's Executive Education Journey

CSR.dk

DTU spinout udvikler grønt skibsbrændstof med bl.a, Mærsk

CSR.dk

Din virksomhed kan nemt plante skov lokalt

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT underskriver rekordstor ordre på strømkabelprojektet Eastern Green Link 3, der styrker det britiske elnet

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Ny alliance skal give danske virksomheder stærkere fodfæste i Bangladesh

CSR.dk

JYSK har brug for mere bæredygtighed fra leverandører fra Asien

CSR.dk

Grønnere shipping kræver motiverende regulering

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Tre råd til at komme i gang med biodiversitet i værdikæderne

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT indgår toneangivende kobberaftale på seks mia. euro med KGHM

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

22.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 22. juni: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

22.06.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Møde
Alliancemøde: Arbejdstagerrettigheder i energiprojekter

At this meeting, we will take a closer look at workers’ rights in the construction of green energy — and how you can work more systematically with due diligence, grievance mechanisms and remediation in this area.

Dato

23.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online