Vandmangel vil ændre virksomheder

Ifølge en ny global meningsmåling vil stort set alle brancher i verden i løbet af de næste ti år have brug for at justere strategisk planlægning, produktionsmetoder og forretningsmodeller på grund af stigende konkurrence om en af fremtidens vigtigste ressourcer – vand.

29.03.2010

CSR.dk

Mere end 1.200 bæredygtighedseksperter fra mere end 80 lande deltog i en meningsmåling foretaget af GlobeScan og SustainAbility kaldet ‘Sustainability Survey Poll on Water’. Resultaterne viser, at disse ledere tror, at en mangesidet indsats med hensyn til vand er nødvendig for effektivt at styre virksomheder og samfund i fremtiden, skriver www.atrisk.net.
 

For eksempel vil fremtidens vandmangel nødvendiggøre nye forretningsmetoder, der fremmer vandbesparelse og effektivitet, beskyttelse af økosystemer, offentlig uddannelse og engagement. Meningsmålingen viste desuden, at eksperter ikke forventer, at ny teknologi vil løse verdens vandkrise, men at man i stedet vil udnytte eksisterende teknologier kombineret med en mere effektiv regeringspolitik.

For mange virksomheder har vandbæredygtighed allerede fået en langt højere prioritet, men det er langt fra alle, og det er en fejl, konkluderer folkene bag undersøgelsen.
 

”Et af undersøgelsens spørgsmål omhandlede vigtigheden af vandbæredygtighed i forhold til vigtigheden af CO2-bæredygtighed. Her svarede et stort flertal af eksperterne, at vandbæredygtighed er mindst ligeså vigtig som CO2-bæredygtighed, hvis ikke mere vigtig. Hvis virksomhederne endnu ikke giver dette topprioritet, må de begynde på det nu, fordi det er hvad alle deres stakeholdere, herunder også deres aktionærer, vil kræve i meget nær fremtid,” siger Jeff Erickson, vicedirektør i SustainAbility.
-JR

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

24.04.2025Mind Energy

Sponseret

Energi Danmark konsoliderer sig på tværs af Norden

23.04.2025CSR.dk

Fra mælkekarton til byggemateriale: Skånsk virksomheder fordobler kapaciteten

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Kan du samle det stærkeste hold klimakæmpere?

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Aktiv transport med 10 virksomheds initiativer

22.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electrics Go Green Competition vender tilbage i 2025 – danske grønne talenter skal i spil

10.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Dit transportvalg har betydning for dit helbred og vores planet

09.04.2025CSR.dk

93,6 millioner sikrer CONCITOs fortsatte indsats

09.04.2025CSR.dk

Vognmænd får mulighed for at søge om støtte til grønne lastbiler

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle