Nykredit lancerer ambitiøs klimaindsats

Nykredit og SE Big Blue har netop indgået klimapartnerskab. Et af Nykredits ambitiøse mål er at nedsætte virksomhedens CO2-udledning med 65 procent, men også kunderne vil mærke en forskel.

Med en markedsandel på 45 procent inden for ejendomsfinansiering har Nykredit en forpligtelse til at være med til at skabe et grønnere Danmark, mener koncerndirektør Bente Overgaard..

26.02.2013

CSR.dk

Nykredits klimainitiativ

  • Udgangspunktet for Nykredits nye strategi er Folketingets energiaftale fra foråret 2012, som lægger op til en øget indsats for energibesparelser ikke mindst i bygninger.
  • Nykredit er det første finansieringsinstitut, som det sydjyske energiselskab SE har indgået et klimapartnerskab med.
  • SE skal rådgive om, hvordan Nykredit giver energiteknisk rådgivning til kunderne.
  • Nykredit er åben over for også at samarbejde med andre energiselskaber.

Kreditinstituttet Nykredit har netop besluttet at indgå et klimapartnerskab med SE Big Blue. Aftalen er et gennembrud for strategiske klimasamarbejder, der bidrager til landets omstilling til vedvarende energi og samtidig gavner virksomhedens egen bundlinje.

Nykredit har et mål om at nedsætte virksomhedens egen CO2-udledning med 65 procent inden 2020; men mindst lige så ambitiøst er det, at Nykredit vil begynde at tale med kunderne om energieffektivisering.

Koncerndirektør Bente Overgaard, der har ansvar for klima, miljø og ejendomme, siger til Erhvervsmagasinet CSR:

Solfangere på tagene
"Vi forventer os en del af samarbejdet med SE, som har mange ideer til, hvordan vi kan energieffektivisere vores ejendomme, vores it-forbrug og vores transport. I forhold til kunderne vil SE også give os nogle indspark til, hvordan vi kan komme i dialog om energieffektiviseringer".

Nykredit ejer 150.000 kvadratmeter ejendomme i hele landet. I følge Bente Overgaard skal Nykredit i gang med at omlægge til vedvarende energi. Energiforbruget skal måles og omlægges og huse med flade tage skal have solfangere.

Ikke tekniske eksperter
Koncerndirektøren vil bruge SE til at uddanne medarbejderne, så de bedre kan rådgive kunderne:

 "Vi ansatte skal ikke være tekniske eksperter, men vi skal vide mere om miljø og klima, så vi er i stand til at afdække og vække et behov hos de kunder, vi er i dialog med. Vi skal italesætte energieffektivitet, for vi ved, at huse, der er energioptimerede, er nemmere at omsætte. På markedspladsen for boliger er energioptimerede boliger efterspurgte", siger Bente Overgaard. 

SE og koncerndirektør Niels Duedahl har solgt det første klimapartnerskab til en financiel virksomhed..

 Første finansielle virksomhed
Nykredit er den første finansielle virksomhed, som sydjyske SE Big Blue indgår klimapartnerskab med.

Aftalen er i følge SE et væsentligt skridt for selskabet, der har som mål at blive markedsledende inden for strategisk energirådgivning og transport. Koncerndirektør i SE Niels Duedahl siger:

"Det strategiske partnerskab med Nykredit skubber for alvor til den vigtige nationale omstilling mod mere vedvarende energi. Det er afgørende, at energi- og klimaoptimering går hånd i hånd med besparelser for den enkelte virksomhed".

Partnerskabet med Nykredit er SE Big Blues første med en finansiel virksomhed.

Læs på Nykredit.dk Klimamål for Nykredits CO2-udledning og forretning

Bureau Veritas

Sponseret

Webinar: Ny ISO-standard skal hjælpe fødevarevirksomheder med at reducere madspild

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

14.10.2025CSR.dk

Forskere advarer om globale klimavendepunkter men ser også nye muligheder

14.10.2025CSR.dk

Tøjbjerge vokser: Ubrugt fast fashion fra Kina fylder danske genbrugspladser

14.10.2025Alexandra Instituttet

Sponseret

Fra grønne fingre til grønne strategier

13.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Vidensdeling på tværs af grænser

09.10.2025CSR.dk

Norwegian vinder udbud om grøn indenrigsrute: Skal flyve på mindst 40 procent bæredygtigt brændstof

09.10.2025CSR.dk

Affaldsvirksomhed på Mors får skarp kritik og flere påbud for ulovlig affaldshåndtering

08.10.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Facilities Mgt leverer på Bæredygtighed

07.10.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Sådan kan du spare CO₂ uden at forlade stuen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
SBT Sector Exchanges: Buildings

In this sector-specific session participants will have the opportunity to go deeper into questions and opportunities regarding the building sector and the SBTi methodology and approach.

Dato

15.10.2025

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Scope 3 Strategy: Regulations, Reporting, and Target Setting

Join our upcoming 2025 Webinar Series: As the first webinar in the series, this session will help participants to understand what the latest regulations and requirements mean for their approach to Scope 3 over the short, medium, and long term. Insights from influential bodies, in addition to business case studies, will demonstrate how aligning with the needs of these key stakeholders can justify investment into more effective data collection, stronger collaboration within value chains, and greater transparency in reporting.

Dato

16.10.2025

Tid

15:00

Sted

Online

JUC SERVICE ApS
Kursus
Sorghåndtering på arbejdspladsen

Dette kursus giver dig konkrete værktøjer til at håndtere sorg i arbejdslivet – både som leder og kollega.

Dato

20.10.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

21.10.2025

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

21.10.2025

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtig virksomhedsudvikling

På dette kursus arbejder vi med integration af bæredygtighed i virksomheders strategi og målsætning, værdikæder og miljøledelsessystemer.

Dato

21.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup