Novo Nordisk og Coop er CSR-områdets mediedarlings

Når medierne skriver CSR-nyheder, er det Coop, Novo Nordisk og Danfoss, der løber med den positive omtale, viser ny undersøgelse. Se også hvem der får flest medie-tæsk for CSR-arbejdet.

26.09.2011

CSR.dk

Når de landsdækkende dagblade skriver om CSR, er det Coop, Novo Nordisk og Danfoss, der er de mest positivt omtalte virksomheder. Det viser en Infomedia-undersøgelse, som kortlægger medieomtalen i de tre landsdækkende morgenaviser Berlingske, Jyllands-Posten og Politiken fra 2006-2011.

Coop tager førstepladsen i kampen om de positive CSR-artikler, hele 76 procent af omtalen af virksomhedens CSR-arbejde, er af positiv karakter. Novo Nordisk er den anden mest positivt omtalte virksomhed (68 procent), mens Danfoss snupper tredjepladsen på listen over CSR-medie-darlings, der ofte bliver fremhævet som ’best practice’ eksempler, når det handler om deres evne til at agere ansvarligt over for deres omgivelser.

Lundbeck Og Danica Pension syndebukke
I den anden ende af skalaen finder man Danica Pension, Lundbeck og Jysk som de virksomheder, der er de mest udskældte. Lundbeck og Danica Pension deler den kedelige førsteplads som de virksomheder, der får mest negativ CSR-omtale: Hele 73 procent af deres samlede omtale er kritisk vinklet. For Lundbecks vedkommende, skal det dog nævnes, at sagen om virksomhedens salg af lægemidlet Nembutal, der bruges til henrettelser i USA, er skyld i en meget stor del af den negative omtale.

Cheminova, Dong Energy og Bestseller føjer sig desuden til rækken af mediernes ’CSR-syndebukke’, hvor andelen af negativ omtale udgør mere end 50 procent af virksomhedens samlede CSR-omtale.

Skat + antikorruption = dårlig presse
De positive CSR-historier har sværest ved at trænge i gennem i medierne, når de omhandler ’anti-korruption’, ’skat’ og ’arbejdstagerrettigheder’. Tre ud af fire artikler som handler om anti-korruption er kritisk vinklet. Novo Nordisk, Missionpharma, Carlsberg og Arla er blandt de virksomheder, der har haft uheldige sager, som har givet udslag i kritik i medierne.

Den negative omtale af virksomheders skattebetalinger er også et tema, der får en hård medfart i debatten. Hele 67% af de artikler der drejer sig om CSR og skat er negative omtaler, der enten er kritiske overfor særlige virksomheder eller kritiske i forhold til, om temaet ’skat’ overhovedet bør betragtes som en del af virksomheders sociale ansvar.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

23.05.2025CSR.dk

International opfordring til flybranchen om at gennemgå grøn markedsføring

21.05.2025Schneider Electric

Sponseret

Offgrid strømstation til sommerhus og strømafbrydelser

05.05.2025TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Her bor den gode ESG-historie – og derfor skal du turde fortælle den

23.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Casper skal til EM i elektrikerfaget: ”Jeg er mere end bare en elektriker”

16.04.2025CSR.dk

Der er meget mere at hente i ansvarlig markedsføring

16.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric anerkendt som nr. 1 inden for liquid cooling

11.04.2025CSR.dk

Klimavenlig kampagne skal få turister til Aarhus

09.04.2025Toms Gruppen A/S

Sponseret

Toms Gruppen viser fremskridt på alle strategiske bæredygtighedsområder

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
SustainImpact ApS
Kursus
Business Cases 2.0 - Aarhus

SustainImpact tilbyder Business Case 2.0 kursus gennem vores langvarige samarbejdspartner Faarup & Partners. Traditionelt har man besluttet om projekter ud fra et snævert fokus på økonomi og tid. Fremadrettet er der brug for i langt højere grad at indtænke værdi i et bredere perspektiv, så man sikrer, at de bedste løsninger bliver valgt. Vi kalder denne tilgang for Business Cases 2.0.

Dato

03.06.2025

Tid

09:00

Sted

Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Alt du skal vide om ISO 27001

Lær om krav og fordele ved en ISO 27001 certificering. Er der krav til, at din virksomhed skal have en ISO 27001 certificering, eller er du blot nysgerrig på at vide mere om standarden? Deltag i vores webinar den 4. juni og få indsigt i, hvordan certificeringen kan hjælpe din virksomhed med informationssikkerhed og compliance. Falk Lange, som er Head of Information Security Management System hos TDC Erhverv, er med på webinaret og vil fortælle om deres erfaringer med ISO 27001 og NIS2.

Dato

04.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

11.06.2025

Sted

Odense

DTU
Event
Executive MBA Breakfast Club

Discover how you can elevate your leadership career and bring significant value to your company with an Executive MBA from DTU.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

DTU bygning 421 Kollegiebakken 2800 Kgs. Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Aros Business Academy
Kursus
Fra CSRD til VSME – Skab overblik og struktur i din rapportering

Tag på kursus i EU’s nye rapporteringsdirektiv om bæredygtighed! Og kom godt i gang med CSRD-arbejdet allerede nu.

Dato

11.06.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København