Miljømærke sikrer flere fisk i havet

MSC-mærket, der certificerer bæredygtige fisk, virker efter hensigten: Det sikrer flere fisk i havene. Det fastslår en ny omfattende undersøgelse.

23.08.2012

CSR.dk

Virksomheder, der sælger MSC-certificeret fisk, bidrager til at sikre flere fisk i verdenshavene. På de sidste 10 år er mængden af de fiskebestande, som MSC-certificerede fiskerier fanger deres fisk fra, nemlig vokset med 46 procent i gennemsnit. Det viser en ny undersøgelse.

Til sammenligning er tallet kun ni procent for de bestande, der bliver fanget af fiskerier, som ikke bærer det blå MSC-mærke.

Wake up-call
”De positive tal skyldes både MSC-fiskernes hårde arbejde, og at de først gennemgår en forhåndsvurdering, hvor de kun bliver anbefalet at gå videre med certificeringen, hvis fiskeriet viser sig at være både godt forvaltet og bæredygtigt. NGO’ernes indsats og den politiske vilje er også en væsentlig forklaring,” siger Minna Epps, der er leder af MSC’s Østersøkontor i en pressemeddelelse.

Læs også: Miljømærkede fisk kontrolleres med DNA-tests

Hun mener, at undersøgelsen er et wake up-call for industrien.

”Det kræver tid at måle de langsigtede effekter på fiskebestandene. Men efter lidt over et årti, hvor fiskerier over hele verden har fulgt MSC’s kriterier for bæredygtigt fiskeri, har vi nu et videnskabeligt bevis for, at indsatsen virker, også på længere sigt.”

Omfattende undersøgelser
Undersøgelsen, der er lavet af MSC’s fiskeeksperter i samarbejde med uafhængige forskere fra universiteter over hele verden, er det hidtil mest detaljerede og grundige kvalitative studie af, hvordan MSC-certificerede og ikke-certificerede fiskerier påvirker de fiskebestande, de sætter til havs for at fange. I undersøgelsen sammenlignes 45 bestande som fiskes af MSC-certificerede fiskerier med 177 bestande, der er mål for ikke cerficerede fiskerier. Undersøgelsen dækker dermed omkring 85 procent af alle MSC-certificerede fangster (4,5 millioner tons.) Det nye studie offentliggøres i det videnskabelige online-tidskrift Public Libary of Science i dag.

-LA

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

04.12.20253H Law

Sponseret

Tre udbredte misforståelser om grøn markedsføring

19.11.2025CSR.dk

Nye tal: Klima er stadig afgørende for, hvordan danskerne stemmer

17.11.2025CSR.dk

Folkekirkens Nødhjælp går ind i kampen for at sikre VM i fodbold mod klimakrisen

12.11.2025MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Hjælp de grønne retter på vej – en dialogguide til mødesælgere

11.11.20253H Law

Sponseret

Store bøder og en aktiv Forbrugerombudsmand: Er compliance med markedsføringen virkelig så vigtig?

03.11.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: Grøn kommunikation i beauty/personal care

24.09.20253H Law

Sponseret

3H Law Miniserie: Bæredygtighed i din branche - Fødevarebranchen

24.09.2025CSR.dk

Ny kampagne vil opfordre os til at købe… Ingenting

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle