Markant flere virksomheder misbruger Svanen og Blomsten

Misbrugen af miljømærkerne Svanen og Blomsten er eksploderet, viser Miljømærkning Danmarks kontrolrapport fra 2010.

03.08.2011

CSR.dk

Miljømærkning Danmarks overvågning fra 2010 viste 104 tilfælde af forkert brug af Svane- og Blomstlogoet i forbindelse med markedsføring af forskellige produkter. Det er en markant stigning i forhold til de seneste år, hvor der kun har været omkring 30 tilfælde om året. Typisk drejer det sig om sager, hvor Svanen og Blomsten bliver misbrugt på produkter, der ikke er godkendte til at anvende miljømærket i Danmark.

”Stigningen kan forklares ved, at Miljømærkning Danmark i 2010 har brugt væsentligt flere ressourcer på den generelle overvågning af miljømærkernes anvendelse. Kombineret med at overvågningen har været mere systematisk sammenlignet med tidligere,” forklarer Trine Pedersen, kontrolchef i Miljømærkning Danmark.

Desuden er det alment kendt at interessen for ”green business” er vokset. Og dermed også trangen til at smykke sig med ”lånte grønne fjer”.

Virksomheder retter op
Ud over at overvåge virksomheders markedsføring med Svane- og Blomstmærket generelt på det danske marked, kontrollerer Miljømærkning Danmark også virksomheder med licens til Svanen eller Blomsten for at sikre, at deres produkter eller ydelser overholder de fastsatte krav.

Modsat resultatet af den generelle overvågning af den markedsføringsmæssige brug af miljømærkerne, så er antallet af overtrædelser hos licenshavere faldet i perioden 2007-2010 - sammenlignet med 2004-2006.

Det kan skyldes, at de fleste licenshavere tidligere er blevet kontrolleret, så de nu ved, hvordan de skal forholde sig i forbindelse med, at de eksempelvis ændrer deres produkt. Og med en stigende brug af grøn markedsføring har det måske været med til at øge opmærksomheden om korrekt brug af mærkerne, lyder det fra Miljømærkning Danmark.

-SRR

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.04.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Retorisk Lederskab

27.04.2026Schneider Electric

Sponseret

Når energiinfrastrukturen på hospitaler ikke overvåges tæt nok, bliver både energispild og tekniske fejl sværere at opdage.

CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

CSR.dk

Forskning: Den sociale skævhed ved oversvømmelser er mål- og mærkbar

Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Kom med til AVEVA World 2026

CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

CSR.dk

Ny undersøgelse: ESG-kommunikation er slet ikke død

CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed.

Dato

18.05.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

18.05.2026

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Cabi
Webinar
Er arbejdspladsen gearet til hele mennesker – også når livet rammer?

Flere arbejdspladser oplever, at medarbejderes private udfordringer påvirker deres trivsel og arbejdsevne. Det kan være som pårørende til en syg, forælder til et barn i mistrivsel, en skilsmisse eller en sen diagnose med ADHD eller autisme. Men er arbejdspladsen bygget til at rumme det hele menneske – også når livet rammer? Det får du viden om og inspiration til på dette gratis webinar.

Dato

18.05.2026

Tid

10:15

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Annual Conference 2026

At the UN Global Compact Network Denmark Annual Conference on 18 May at Danske Bank, business leaders, experts, and decision-makers will come together for a day focused on how companies can strengthen their resilience, responsibility, and competitiveness in a new global reality.

Dato

18.05.2026

Tid

12:00

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V