Madspild fra en holistisk vinkel

Når talen falder på ansvarlighed og fødevarer, er det ofte med madspild som emne. På Responsible Food-konferencen d. 26/11 er Daka ReFood vært ved et seminar om deres tilgang til madspild og madaffald.

En ny vinkel på mad.

23.09.2015

Lars Münter, CSR.dk

Madspild har altid eksisteret som en del af menneskets aktivitet, men med det moderne samfunds fremkomst har madspildet vokset sig til uhørt størrelse med en hale af problematikker efter sig. Det er der en lang række af initiativer og virksomheder, som har sat sig som mål at gøre noget ved, og Daka Denmark indtager en central position iblandt dem.

Konferencen Responsible Food stiller skarpt på ansvarlighed og fødevarer og på miniseminaret ”Fra fødevare til energi” viser Daka ReFood som er en af forretningsområderne i Daka Denmark A/S, hvordan de som bindeled i varekæden slår mere end to fluer med ét smæk. Jean-Luc Frast, der er chef for forretningsudvikling og marketing, giver en smagsprøve på, hvad seminarets deltagere får med sig:

”Daka har sin oprindelse i genanvendelse, og det ligger i vores DNA, at vi som en anden Klodshans ser muligheder, hvor andre ser møg og affald. Vores formål er at nyttiggøre affaldet – eller jeg vil hellere kalde det ’overskuddet’ – så det igen kan indgå i kredsløbet og netop ikke ender som affald. Egentlig kan man sige, at vi ringslutter varekæden ved at være forbindelsesleddet mellem slut og start, og det er den vinkel, vi anlægger på seminaret, hvor vi på den ene side giver gode cases fra vores ’leverandører’, som for os er vores kunder, og på den anden har vi Bigadan, som bygger de anlæg, der bruger vores produkt i deres produktion af biogas.”

Jean-Luc Frast medgiver gerne, at der intet nyt er i Daka ReFood’s tilgang, for det er heller ikke hensigten:

”Vores ambition er ikke som sådan at udvikle et nyt produkt. Der, hvor vi gør en forskel, er ved at speede processen op med vores ekspertise i opsamling, afhentning og forarbejdning af overskuddet i fødevareindustrien, hoteller, kantinedrift på sygehuse, og hvor der ellers står en skraldespand for enden af madhåndteringen. For os er der ingen virksomheder, der er for små eller for store, hvad enten det er den lille slagterbutik eller Grundfos med 11 kantiner. Vi servicerer dem alle og ser os selv som entreprenører i den henseende.”

Holistisk håndtering af spild
Daka ReFood bliver inden året er omme ejer af et nyt forarbejdningsanlæg, som lægges klods op af Horsens Bioenergis anlæg, så produkterne fra anlægget kan fødes direkte ind biogasanlægget. Ifølge Jean-Luc Frast skal det tages som et udtryk for, at håndteringen af madoverskuddet går i retning af at blive mere holistisk:

”Traditionelt har håndteringen af fødevareoverskuddet sigtet mod at få næringsstofferne ud på landbrugsjorden lige som i kompost. Vores nye forarbejdningsanlæg kan tage alle typer af madaffald. På anlægget starter vi med at frasortere de elementer, der ikke hører til – plast og metal – og i den anden ende kommer en pulp ud, som har den helt rigtige sammensætning i forhold til at producere biogas ud af for eksempel gylle. Plastikken og metallerne sender vi videre til forbrænding andre steder, og den organiske rest er super gødning. Næste skridt er også at tage husholdningsaffald, så vi får alle kilderne med.”

Ved siden af Daka ReFood er Fairtrade Mærket, Periamma, Sociability, Fødevarebanken og DTU værter for seminarer med stærke emner og masser af gode cases. Responsible Food byder derudover på paneldebat, gæstetaler, virksomhedscases og markedsplads, så der både er noget at hente for den, der søger viden, og den, der gerne vil netværke. Konferencen finder sted i KVL’s smukke festauditorium på Frederiksberg.

Se flere detaljer om dagen og tilmelding på www.csr-link.dk.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

12.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service forankrer ESG-tiltag i driften for at styrke kundernes rapportering

12.11.2025CSR.dk

Danske pensionskasser tvivler på milliardmål for grøn omstilling: ”Ikke realistisk"

12.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Når rådgiver og leverandør spiller på samme hold – ikke hver sin banehalvdel

12.11.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Spar millioner og CO2 med målerdata

11.11.2025CSR.dk

Med 5 år at løbe på: Verden halter langt bagefter historiske klimamål

11.11.2025CSR.dk

Gennembrud i industrien: Elektrificeringen tager fart

10.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Arbejdskraft er industriens største mangelvare – men skal vi vente på flere uddannede eller tage teknologien i brug nu?

10.11.2025Etisk Handel Danmark

Sponseret

Herning Kommune kåret som ”Verdens Bedste Indkøber 2025”

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

13.11.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

17.11.2025

Sted

CodeNode, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle