Madaktivist går internationalt

Grundlæggeren af ’Stop Spild af Mad’ og modtager af Nordisk Råds Miljøpris Selina Juul har nu de fornødne midler til at brede sin organisation ud til andre lande.

Foto: Magnus Froderberg, norden.org.

25.11.2013

CSR.dk

Det var en overrasket og glad Selina Juul, der i oktober modtog Nordisk Råds miljøpris. Foto: Fintan Damgaard..

Danmark har taget godt i mod Selina Juuls bevægelse mod madspild, og modtagelsen af Nordisk Råds Miljøpris viser klart, at hele Norden bakker op om projektet. Med prisen fulgte 350.000 skattefrie kroner, så nu er tiden moden til, at ’Stop Spild af Mad’ går internationalt, fortæller Selina Juul i en film på norden.org. Se filmen her

Pengene skal blive stående på kontoen, indtil hun har sine næste planer klar. Den ene er at skabe et computersystem, man kan bruge fra en smartphone, og som kan vise herberger, hvilke overskudsvarer de lokale dagligvarebutikker og bagerier har hver dag. Det andet er at skabe en international organisation mod madspild - en rigtig ngo med ansatte, sekretariat og ordentlige budgetter. Til Politiken søndag siger Selina Juul:

"Men det skal virkelig tænkes igennem. Jeg har jo hørt om mange organisationer, der bare suger penge ud af fondene og laver ingenting. Sådan skal det ikke være. Det skal være super resultatorienteret", siger Selina Juul.

Læs også: Selina 'madspild' prisbelønnes endnu en gang

Det var bestemt ikke givet for Selina Juul, da hun i 2008 startede facebook-gruppen ’Stop spild af mad’, at organisationen allerede to uger efter var i medierne, og at Rema 1000 blot efter tre måneder ville indgå et samarbejde - og slet ikke at hun som stifter skulle modtage Nordisk Råds Natur- og Miljøpris 2013.

Læs også: Kampen mod madspild får Nordisk Råds miljøpris 2013

Selina Juul udtalte kort efter, at hun havde modtaget prisen, at idéen for madspildsbevægelsen nu er at gå internationalt. Stifteren regner med at organisationen skal hedde ’United Against Food Waste’, ligesom navnet på det store event mod madspild i København i efteråret, hvor der blev uddelt restemad på Rådhuspladsen. 

Dansk Standard

Sponseret

Tiden er inde til at sætte fokus på overgangsalder på arbejdspladser

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

21.08.2025CSR.dk

Novo Nordisks udledninger stiger trods klimamål

20.08.2025CSR.dk

Ny undersøgelse: Forretningsrejsende ser stort på bæredygtighed ved hotelvalg

19.08.2025TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

4 greb der får ESG-strategien ud af powerpointen og ind i hverdagen

19.08.2025CSR.dk

ESG bliver adgangsbillet til finansiering for danske virksomheder

19.08.2025CSR.dk

Velux og 149 andre virksomheder kræver 90 procent CO2-reduktion i 2040

18.08.2025TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Bæredygtig forandringsledelse i Grønland med personligt præg

18.08.2025Cabi

Sponseret

Få gratis viden og værktøjer om S’et i ESG

15.08.2025Valified

Sponseret

ESG-data kan give bankerne overtaget mod ikke-bankerne

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

18.08.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Sustainable Business Change Manager – Praktisk Mini MBA med certificering (DK) start 18. aug. 2025

Tid til at forbedre ESG og sustainability-indsatsen I virksomheden – eller til at tage næste karriereskridt? Få nyeste viden og praktiske værktøjer til at opgradere din virksomheds ESG- og bæredygtighedsindsats, din egen faglighed og dit CV. Næste holdstart i aug 2025

Dato

18.08.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol v. DEA, Fiolstræde 44, 1171 København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

25.08.2025

Sted

Copenhagen

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

25.08.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektstrategi og -organisation

Skal du til at lede projekter, – eller gør du det allerede? Så tilmeld dig kurset Projektstrategi og –organisation, som også er et diplommodul, og få indblik i virksomheders og organisationers værdiskabelse, udviklingsfaser, livscyklus og påvirkning af strategiske drivkræfter.

Dato

25.08.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Løft kvaliteten med Process FMEA

Formålet med dette kursus er at give deltagerne en grundlæggende forståelse af Failure Mode Effects Analysis metoden (FMEA), som anvendes til at identificere og analysere potentielle fejl i produkter og processer. Kurset giver dig værktøjer til at forbedre kvaliteten og pålideligheden af dit arbejde med kvalitetsforbedringer i processer og produkter.

Dato

26.08.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense