Kom tilbage til klimakampen

Dagbladet Børsens nyhedsredaktør Susanne Sayers mener journalister har svigtet klimadiskussionen. Hun opfordrer mediefolket til at dække klimadebatten mere grundigt og nuanceret.

13.08.2013

CSR.dk

I morgen onsdag fremlægger klimaminister Martin Lidegaard regeringens nye klimaplan. Børsens nyhedsredaktør Susanne Sayers skriver i den anledning følgende på journalisten.dk i dag:

"Regeringen er ved at være klar med sin længe ventede klimaplan. Om ikke så længe er der endnu en COP. Om et år offentliggør FN's klimapanel, IPCC, sin femte hovedrapport i København. Klimaet vil igen komme ind i nyhedsstrømmen.

Hvis det overvældende flertal af klimaforskere har ret, har vi i den grad brug for, at politikerne tør træffe nogle beslutninger, der kan bremse klimaforandringerne. Det tør de kun, hvis befolkningerne forstår, hvad der er på spil og kan deltage i debatten om, hvad vi skal gøre på et kvalificeret grundlag. Her har vi en rolle at spille.

Vores spørgsmål bør ikke længere først og fremmest kredse om, hvorvidt det nu også er rigtigt med de der klimaforandringer. Vores spørgsmål bør være, om vi skal gøre noget ved dem og i givet fald hvad og hvordan. Her er der væsentlige konflikter og kontroverser nok at tage fat på. Regeringens kommende klimaplan og reaktionerne på den fortjener helt sikkert kritisk og sagligt og velproportioneret modspil.

Vi må aldrig blive en propagandamaskine. Men vi må heller aldrig ignorere fakta af frygt for at blive det eller af sjusk og faglig dovenskab og en misforstået opfattelse af, at objektivitet er at give alle synspunkter lige stor værdi". (citat slut)

Læs hele Susanne Sayers debatindlæg her

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.09.2026CSR.dk

Så kom Forbrugerombudsmanden reviderede anbefalinger til miljømarkedsføring

04.09.2026CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

CSR.dk

”2027 Outlook” kortlægger, hvor bæredygtighed er på vej hen

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

Dagrofa aps

Sponseret

Hyldest til madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk

CSR.dk

Endnu en greenwashingsag afgjort i byretten

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

06.10.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

06.10.2026

Sted

Kgs Lyngby

Dansk Industri
Workshop
Kom godt i gang med klimaregnskabet

Er I i tvivl om, hvor I skal starte med klimaregnskabet? Kom med til workshop, og få styr på de første skridt, hvilke data I skal bruge, og hvordan I kommer godt i gang med klimaregnskabet i jeres virksomhed.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Bredgade 44,1, 4400 Kalundborg

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves | Energy & Environment

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder inden for energi og miljø.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI Opdateringsdag – Version 2.0 og erfaringsudveksling (Kun for tidligere deltagere)

For dig, der allerede er PCQI: Få adgang til det nye version 2.0-materiale og del erfaringer med andre praktikere.

Dato

07.10.2026

Sted

Middelfart