H&M fjerner udskældte stoffer fra produktionen

H&Ms produktion bliver fremover uden brug af perfluorinerede stoffer (PFC’er), som er hormonforstyrrende og skadelige for miljøet. Beslutningen vækker glæde hos Greenpeace, der i over et år har forsøgt at presse verdens største tekstilvirksomheder til at udfase PFC’erne.

Aktivister fra Greenpeace ”pynter” facaden på en H&M butik i håb om at få den svenske koncern til at droppe farlige kemikalier i produktionen. Organisationens kampagne har nu båret frugt og H&M dropper al brug af polyflourerede stoffer i produktionen per 1. januar 2013..

12.09.2012

CSR.dk

Den svenske tøjgigant H&M har besluttet at forbyde alle perfluorinerede stoffer (PFC’er) i virksomhedens tekstilproduktion per 1. januar 2013.

PFC’erne, som blandt andet bruges til imprægnering af tøj, er hormonforstyrrende og under mistanke for at være kræftfremkaldende. Derfor har en række miljøorganisationer de seneste år presset på for få tekstilvirksomhederne til at droppe PFC’erne. Den kamp ser nu ud til at virke.

”PFC’erne er typisk blevet brugt i vandafvisende produkter som regntøj, telte og badeforhæng. Men da stofferne er skadelige for miljøet, stopper H&M per 1. januar al brug af PFC’er i produktionen. De alternativer, der er på markedet, lever fuldt ud op til H&Ms kvalitetskrav og har ingen skadelige virkninger,” lyder det i en pressemeddelelse fra H&M

Tilfredshed hos Greenpeace
Hos Greenpeace vækker H&Ms beslutning stor glæde. Gennem kampagnen ”Detox” har organisationen siden sidste år forsøgt at råbe verdens største tøjmærker op. Midlet har blandt andet været aktioner foran tøjvirksomhedernes ”flagship-stores” rundt om i verden, og H&Ms butik på Strøget i København har også stået for skud.

Læs også: Greenpeace: Designertøj forgifter vandet

"At H&M laver et forbud, før lovgivningen kræver det, er et skridt den rigtige retning i kampen for helt at fjerne farlige kemikalier i produktionen. H&M sender et klart signal til alle andre tekstilfirmaer om, at brugen af hormonforstyrrende og miljøfarlige kemikalier ikke er nødvendige,” siger kemimedarbejder i Greenpeace Erik Albertsen til Erhvervsmagasinet CSR.

Lægger pres på andre
Han mener helt klart, at Greenpeace fremadrettet kan bruge H&Ms beslutning til at presse andre store tekstilvirksomheder til at gå samme vej som H&M.

”Vores kampagne-arbejde bliver meget nemmere, når vi kan henvise til en virksomhed, der har stoppet brugen af PFC’er fuldstændigt. Når vi presser virksomheder til at udfase PFC’er, får vi nemlig altid det svar, at det ikke kan lade sig gøre. Så i det øjeblik vi kan henvise til en virksomhed, der rent faktisk kan, så falder det argument til jorden. Med mindre altså, at andre virksomheder lige frem vil indrømme, at de er ringere til at udvikle sine produkter i en miljøvenlig retning,” siger Erik Albertsen.

H&M ikke i mål
Ifølge Albertsen har H&M dog ingen grund til at hvile på laurbærene endnu. PFC’erne er nemlig kun én ud af i alt 11 kemikalie-grupper, som Greenpeace mener bør fjernes fra det svenske mærkes produktion.

Læs også: Greenpeace skyder på populær fastfood-kæde

PFC’erne er den første ud af de 11 grupper, som de fjerner, og det er positivt, for det er en af de vigtigste. Men H&M er langt fra i mål, og vi forventer, at de fjerner de andre grupper bid for bid. Det er selvfølgelig ikke noget, der kan klares på én dag, men der skal ikke gå ti år før den næste gruppe bliver udfaset,” understreger Erik Albertsen

Det har ikke været muligt at få H&M til at kommentere, hvad virksomhedens næste skridt er i forhold til at udfase kemikalier i produktionen, men i pressemeddelelsen om PFC-stoppet skriver koncernen følgende:

”Siden 1995 har H&M arbejdet aktivt med at reducere brugen af farlige kemikalier, og ved hjælp af vores ”Chemical Restrictions” begrænser vi brugen af kemikalier, der er potentiel farlige for helbredet og miljøet. I  2011 udførte vi mere end 30.000 kemikalie-tests.”

Udover H&Ms totale stop for brug af PFC’er har Grenpeace’s ”Detox-kampagne” medført, at Nike og Addidas har lovet at stoppe al udledning af farlige kemikalier inden 2020.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

28.04.2025CSR.dk

Rådvilde SMV'er vil gerne i gang - hvis det virker

28.04.2025CSR.dk

Kina bekræfter klimaengagement trods globale spændinger

28.04.2025Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Scaling Circularity: How Pioneers Are Leading the Transition

28.04.2025FSR - danske revisorer

Sponseret

Fra compliance til værdi: Dansk Wilton arbejder strategisk med ESG

28.04.2025Bureau Veritas

Sponseret

Investér i sikkerheden i dag – det betaler sig i fremtiden!

25.04.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Ny bestyrelse i UN Global Compact Network Denmark

25.04.2025CSR.dk

Grønne startups boomer: Men investorerne tøver

24.04.2025CSR.dk

Ny måling: Klimakrisen rasler ned på danskernes bekymringsliste

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Sustainable Business Solutions ApS
Webinar
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - April

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

28.04.2025

Tid

09:00

Sted

Live online (Zoom)

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Bæredygtighedskommunikation uden greenwashing

Du får kommunikationsværktøjer, så du kan styrke din organisations bæredygtige profil. På den måde giver du din organisation en tydelig og troværdig stemme, der øger brandværdien og skaber en klar position over for kunder og samarbejdspartnere.

Dato

28.04.2025

Tid

10:00

Sted

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole, Amagerfælledvej 190, 2300 Kbh. S

Bureau Veritas
Kursus
CSRD-rapportering: Fra krav til praksis

Få hands on erfaring med CSRD-bæredygtighedsrapportering

Dato

29.04.2025

Sted

Nyborg

Bureau Veritas
Kursus
Introduktion til ISO 20001: Minimering af Food Waste & Loss

Vidste du godt, at der er en ny ISO-standard på vej, som fokuserer på at minimere fødevareaffald og -tab på en systematisk måde? Denne standard, der forventes udgivet i 2026, har fået betegnelsen ISO 20001.

Dato

29.04.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Webinar
BV Talks - Om Bæredygtighed

BV Talks er en webinarrække, hvor du kan høre engagerede fagpersoner med noget på hjerte fortælle om deres passion og dele ud af erfaringer, visioner og måske endda praktiske løsninger.

Dato

29.04.2025

Tid

09:00

Sted

Online på MS Teams

Etisk Handel Danmark
Kursus
Indsigt i:

EUFLR – EUs nye lovgivning mod tvangsarbejde (2025)

Dato

29.04.2025

Tid

10:00

Sted

Online